Torba krajeńska prostokątna

Mirosława Szydeł (1963-)

Torba krajeńska prostokątna

ROK WYKONANIA 2019

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 609 977 534

OPIS Torba prostokątna z płótna żeglarskiego z namalowanym na wierzchu wzorem zaczerpniętym z haftu krajeńskiego odmiany złotowskiej. Kompozycja przedstawia centralnie umieszczony owoc granatu zwieńczony na czubku kostką imitującą ziarno owocu; z korony motywu granatu wychodzą na boki dzwonki; u podstawy motywu niezapominajka ze zwisającym w dół dzwonkiem. Z boków rozetki wychodzą symetrycznie na boki pojedyncze makówki uniesione na pędach passiflory w górę, po skosie, dalej, na takich samych pędach, jako łączniku z makówką, umieszczone pojedyncze kłosy zboża.

WYMIARY dł. 40,5 cm x 37 cm; uchwyty ok. 64 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Płótno żeglarskie écru. Farba do ręcznego malowania na tkaninie. Kolory wzoru malowanego – niebieski, granatowy i czarny. Torba produkcji fabrycznej, indyjskiej.

WŁASNOŚĆ Mirosława Szydeł

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcbork

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Wzór oparty na szablonie Joanny Skiery ze Złotowa – twórczyni i instruktorki malowania na tkaninie i ceramice oraz animatorki tradycji wytworzonej opartej na wzorach haftu krajeńskiego. Kolorystyka wzoru uboższa niż w odmianie więcborskiej o kolor niebieski; forma owocu granatu oraz siateczka w komorach motywów błękitna, co jest typowe dla haftu krajeńskiego odmiany złotowskiej, którą propaguje J. Skiera.

BIBLIOGRAFIA
J. Soja-Tońska, Przedmowa, w: D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 7-10.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 62-74.
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 1.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020