Korale krajeńskie z kolczykami

Mirosława Szydeł (1963-)

Korale krajeńskie z kolczykami

ROK WYKONANIA 2019

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 609 977 534

OPIS Korale z nanizanych na sznurek drewnianych granatowych kul obrąbionych szydełkiem i jednej kuli białej po środku malowanej ręcznie w krajeńskie motywy dzwonków z czepami oraz spłaszczonych fioletowych koralików drewnianych wzdłuż szyi. Kolczyki wykonane z pojedynczych kul białych, jednakowych z malowaną kulą korali.

WYMIARY dł. korali 44 cm; dł. kolczyków 6,5 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Korale i kolczyki drewniane fabrycznej produkcji; białe malowane ręcznie farbami akrylowymi w kolorach błękitnym, granatowym i czarnym. Pozostałe kule pokryte koronką szydełkową z półsłupków; wzdłuż karku i szyi drewniane drobniejsze płaskie fioletowe paciorki. Zapięcia metalowe fabryczne.

WŁASNOŚĆ Mirosława Szydeł

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcbork

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Wzór na paciorkach wykonany ręcznie według projektu i szablonu instruktorki warsztatów Brygidy Fertykowskiej z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku. Warsztaty prowadzone w ramach projektu „Krajna haftem malowana 2019” sponsorowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

BIBLIOGRAFIA
J. Soja-Tońska, Przedmowa, w: D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 7-10.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 62-74.
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020