Jadwiga Domańska (1926-2016)
ROK WYKONANIA ok. 1990
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT dorota.angutek@wp.pl, kom.607 696 926
OPIS W prawym dolnym narożniku umieszczony wzór krajeński przedstawiający owoc granatu wzbogacony dzwonkami, kółkiem z lilijką oraz kostkami. Z kółka, po skosie, wychodzą na boki dwa kłosy zboża przyozdobione lilijkami i dzwonkami, zakończone ślimakowato skręconymi na końcach pędami i czepami passiflory. Kłosy wychodzą z podwójnie równolegle biegnących z kółka pędów passiflory wypełnionych plewami zboża. Wzdłuż brzegów pojedyncza mereżka o złożonej technice wykonania z przewleczoną po środku wzdłuż mereżki białą nitką.
WYMIARY 30,5 cm × 29 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Len biały. Brzeg serwetki podłożony, obszyty ręcznie. Mulina, kordonek, nić bawełniana. Mereżka biała. Mulina błękitno-niebiesko-granatowa i czarna.
WŁASNOŚĆ, SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Iwony Szadziul z Więcborka w 2019 r. dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Siateczka we wnętrzu owocu granatu przeszyta pojedynczą nicią według bazowego wzoru ze Skica/Kobylnika, jedynego obiektu historycznego z tym technicznym rozwiązaniem. Kolejne hafciarki z Więcborka poza Jadwigą Domańską stosowały zamiast pojedynczego przęsełka krzyżyk analogicznie do haftów kaszubskich, lecz jest to naleciałość późniejsza, niezgodna z kanonem krajeńskim.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 2, 4.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 27-32, 41-55, 79-80.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 24.07.2020