Wanda Kinda (1923-)
ROK WYKONANIA ok. 1990
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT dorotra.angutek@wp.pl, kom. 607 696 926
OPIS Serwetka okrągła z białego płótna zdobiona haftem krajeńskim. W środku tkaniny umieszczone w układzie poziomym, naprzeciw siebie, dwie jednakowe podłużne haftowane kompozycje. Po środku i zarazem na wierzchołku każdej umieszczony motyw owocu granatu, z kątów jego korony wychodzą cztery makówki (po dwie z obu stron), zakończone dzwonkami. Z podstawy owocu granatu rozciąga się pozostała rozbudowana część wzoru, symetrycznie po obu jej stronach na osi poziomej nachylonej ukośnie w dół. Z owocu granatu niejako zwisają długie pędy na końcach zakręcone, z dwóch zwisają dwie makówki, a z zewnętrznej pary pędów dwa kłosy zboża przyozdobione dwiema makówkami. Wzdłuż brzegu serwetki na całym jej obwodzie umieszczone regularnie, rytmicznie dzwonki w formie dwóch listków i kostki imitującej ziarno owocu granatu. Brzeg serwetki falisty obdziergany.
WYMIARY śr. ok. 60 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Płótno białe bawełniane (?). Haft ręczny atłasek wypukły, sznureczek, siateczka, brzeg dziergany ściegiem ścisłym, równoległym. Złożona kolorystyka motywu owocu granatu w tonacjach niebieskich: trzy barwy granatowe, niebieska i błękitna – niespotykane w pracach innych hafciarek z Więcborka. Podobnie wyjątkowe są kolory pędów passiflory, od czarnego po granatowy i błękitny.
WŁASNOŚĆ Alicja Kinda-Dąbrowska, Gdańsk
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Wanda Kinda była jedną z pionierek haftu krajeńskiego w Więcborku. Spowodowała jego przeniesienie do Więcborka. Miała wpływ na kształtowanie się kanonu form motywów i kompozycji wzorów. Opisany i widoczny na zdjęciu złożony kolorystycznie owoc granatu, ściśle wypełniony haftem nie przyjęły się, podobnie różnobarwne pędy. Jednak opisana praca posiada cechy wzornictwa krajeńskiego odmiany więcborskiej: pozbawione wierzchołków owoce granatu i kłosów, forma makówek i wielość długich, rozgałęzionych pędów, co odróżnia je od odmiany złotowskiej.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41- 44, 75-76.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020