Zofia Cybulska (1912-2006)
ROK WYKONANIA ok. 1990
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT dorota.angutek@wp.pl, kom. 607 696 926
OPIS Obraz haftowany na surowej tkaninie lnianej przedstawiający trzy symbole Krajny: herb Więcborka w centrum, godło Polski – orzeł biały w złotej koronie nad nim i u dołu haft krajeński obejmujący owalnie herb miasta przedstawiający rycerza stojącego w bramie zamkowej z trzema wieżami. Orzeł oznacza przynależność powojennego Więcborka do Polski, wzór krajeński do regionu, herb – do lokalnej społeczności. Kompozycja krajeńska przedstawia centralnie motyw owocu granatu, z którego na boki odchodzą kłosy zboża przyozdobione asymetrycznie dzwonkiem i makówką, a dalej z kłosów ku górze na długich pędach skierowane są po dwie główki makówki sięgające do połowy herbu miasta. Wzór krajeński w kształcie paraboli obejmuje do połowy herb Więcborka, nad którym góruje godło kraju.
WYMIARY 58,5 cm × 41,5 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Len surówka, mulina, nić metalizowana, drewno, metal, płyta pilśniowa, papier. Haft atłasek cieniowany i prosty podwlekany, sznureczek, siateczka, krzyżyk. Godło w kolorze złoto-biało-czerwonym, herb Więcborka w kolorach czerwonym, popielatym, czarnym i żółtym, wzór krajeński w kolorach błękitno-niebieskim i czarnym. Obramowanie i stalowa zawieszka fabryczne, drewno, lakierowane. Obraz od spodu oklejony płytą pilśniową i papierową taśmą.
WŁASNOŚĆ, SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Zofii Cybulskiej dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku ok. 1990 r.
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE Tkanina i nici wypłowiałe. Obraz wymaga konserwacji, oszklenia i zmiany miejsca ekspozycji na warunki chroniące przed promieniami słonecznymi.
UWAGI Technika haftowania i forma motywów haftu krajeńskiego posiadają indywidualne cechy nadane im przez Z. Cybulską – pionierkę haftu krajeńskiego w Więcborku. Należą do nich: wypełnione kółko i owoc granatu bez wolnych przestrzeni wewnątrz komory owocu granatu i niezapominajki, ostro zakończone kłosy zboża i haftowane ukośną siatką komory makówek, która jest przytwierdzona do tkaniny krzyżykami. Sposób wypełnienia makówek przyjął się w Miasteczku Krajeńskim, natomiast nie przyjęło się wypełnienie komór owocu granatu atłaskiem, zamiast tego wprowadzono czarną siateczkę. Cybulska haftowała wzory ludowe pojedynczą nitką ściegiem atłaskowym płaskim i wypukłym, podwlekanym, co wpłynęło na widoczną misterność jej prac.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-53, 77-78.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 20.07.2020