Torba krajeńska lniana

Irena Cichończyk (1942-)

Torba krajeńska lniana

ROK WYKONANIA 2019

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 692 394 040

OPIS Torba naramienna prostokątna z lnianej surówki zdobiona haftem krajeńskim. Wyszyta kompozycja przedstawia umieszczony centralnie motyw owocu granatu wsparty na rozetce imitującej niezapominajkę, z której wychodzą na boki, symetrycznie przecinające się pędy passiflory w układzie poziomym, zwisa z nich w rzędzie po osiem dzwonków. Z tego układu ukośnie rozchodzą się na boki pędy, z których wychylają się pojedyncze makówki, a z nich symetrycznie dwa wygięte pałąkowato kłosy zboża obejmujące owoc granatu i zamykające całą kompozycję.
Wymiary 40 cm × 35,5 cm; uchwyty dł. ok. 58 cm

UŻYTE MATERIAŁY Len surówka, szycie krawieckie. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, siateczka. Mulina błękitna, niebieska, granatowa i czarna.

WŁASNOŚĆ, SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Ireny Cichończyk dla Doroty Angutek w 2019 r.

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Haft artystyczny oparty na ludowych motywach krajeńskich; charakterystyczne jest wygięcie kłosów korelujące z powyginanymi pędami i strzeliście zakończonym, wydłużonym motywem owocu granatu. Styl artystyczny wypracowany przez I. Cichończyk.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55, 81-82.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 15.07.2020

Torba krajeńska lniana – szczegół