Irena Cichończyk (1942-)
ROK WYKONANIA 2019
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 692 394 040
OPIS Torba naramienna prostokątna z lnianej surówki zdobiona haftem krajeńskim odmiany więcborskiej. Nad centralnie umieszczonym ornamentem na wierzchniej stronie torby napis literami kaligraficznymi „Więcbork to Krajna”. Kompozycja haftowana symetryczna z centralnie umieszczonym motywem owocu granatu, z którego odchodzą na boki lilijki. Motyw wsparty na rozetce imitującej niezapominajkę, z której odchodzą równolegle na boki podwójne pędy passiflory z czarnymi punktami oznaczającymi znamiona pręcików kwiatu. Poniżej niezapominajki pionowo w dół w jednym rzędzie wychodzą z lilijki cztery kostki przedstawiające ziarna owocu granatu. Nad owocem dwie skupione obok siebie makówki ozdobione lilijkami na pętelce. Z boków makówek, poniżej napisu wychodzą na zewnątrz dwie półokrągłe czarne linie ograniczające całą kompozycję od góry, które łączą się z kłosami zboża (przyozdobionymi lilijkami) ukośnie ustawionymi w stosunku do centralnie umieszczonego owocu granatu.
WYMIARY 40 cm × 35 cm; uchwyty dł. ok. 54 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Len niebarwiony. Szycie krawieckie. Haft płaski niepodwlekany, siateczka i sznureczek. Kolory muliny błękitny, niebieski, granatowy i czarny.
WŁASNOŚĆ Irena Cichończyk
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Haft krajeński umieszczony na torbie ma formę odmiany więcborskiej z cechami indywidualnego stylu I. Cichończyk – kłosy zakończone czubkiem (wpływ pionierki Z. Cybulskiej), którego brak w kanonie wzorów więcborskich opracowanego przez Dorotę Angutek.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 2, 10 i n.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55, 77-78, 81-82.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 20.07.2020