Grażyna Polan (1957-)
ROK WYKONANIA 2019
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 600 661 313
OPIS Serwetka kwadratowa żółta lniana haftowana motywami krajeńskimi odmiany złotowskiej w kolorystyce odmiany więcborskiej. Centralnie umieszczony wzór złożony z czterech identycznych układów schodzących się na planie zbliżonym do obwodu koła. Pojedyncza kompozycja tego wzoru składa się po środku z motywu owocu granatu z dzwonkami tkwiącymi w koronie owocu i niezapominajka zakończoną lilijką u podstawy owocu. Z lilijki wychodzą półkoliście na boki, skierowane w górę dwa pojedyncze kłosy zboża przyozdobione na czubku kłosa dzwonkiem i makówką. W narożnikach serwetki umieszczono po jednym dzwonku na szypułce skierowanym do wnętrza tkaniny. Podszycie brzegów krawieckie.
WYMIARY 45,5 cm × 43 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Serwetka lniana żółtego koloru. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek i siateczka. Mulina w kolorach błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym. Szycie krawieckie (brzeg).
WŁASNOŚĆ Grażyna Polan
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Kompozycja haftowana jest oparta na wzorze z wzornika opracowanego przez Dorotę Angutek. Jej podstawą była kompozycja autorska Celiny Bytkowskiej – pionierki haftu krajeńskiego w Złotowie w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. Wzór znajduje się w albumie Bytkowskiej, w którym umieściła własne kompozycje wykonane akwarelą w trzech kolorach typowych dla odmiany złotowskiej: błękitnym, granatowym i czarnym. Grażyna Polan wzbogaciła kompozycję o czwarty kolor – niebieski, typowy dla odmiany więcborskiej.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 5.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 27-40, 49-53.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 24.07.2020