Serwetka krajeńska prostokątna z koronką

Grażyna Polan (1957-)

Serwetka krajeńska prostokątna z koronką

ROK WYKONANIA 2020

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

OPIS Duża serwetka écru, kwadratowa, zdobiona haftem krajeńskim. Jednakowa kompozycja haftowana symetryczna, umieszczona w dwóch przeciwległych narożnikach serwetki z centralnie umieszczonym motywem owocu granatu, z którego odchodzą na boki lilijki i ukośnie w górę dwa kłosy zboża. Z rozetki, imitującej niezapominajkę, znajdującej się u podstawy motywu granatu odchodzą prostopadle podwójne pędy passiflory z czarnymi punktami oznaczającymi znamiona pręcików kwiatu. Poniżej niezapominajki pionowo w dół w jednym rzędzie wychodzą z lilijki cztery kostki oznaczające ziarna owocu granatu. Nad owocem granatu dwie skupione obok siebie makówki ozdobione lilijkami na pętelce. Z boków makówek wychodzą na zewnątrz dwie półokrągłe czarne linie. Kłosy przyozdobione dwoma pojedynczymi dzwonkami. W przeciwległych narożnikach po dwie małe kompozycje – para makówek przyozdobiona dwiema parami lilijek połączonych pętelkami. Brzeg serwetki wykończony jasną szeroką koronka szydełkową.

WYMIARY 44,5 cm × 51 cm , w tym koronka szer. 6 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA Len écru, koronka z grubego kordonka écru – sześć rzędów słupków, narożniki z półsłupków. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, siateczka. Mulina w kolorach błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym.

WŁASNOŚĆ Grażyna Polan

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Główna kompozycja haftowana jest zaczerpnięta z wzornika Wzory haftu krajeńskiego, a ta z kolei jest skomponowana przez Irenę Cichończyk z Więcborka. Mniejszy wzór stanowi wyraz indywidualnej inwencji twórczyni. Haft krajeński wykonany dokładnie w konwencji jego więcborskiej odmiany.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 2, 13.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 24.07.2020