Grażyna Polan (1957-)
ROK WYKONANIA 2020
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 600 661 313
OPIS Serwetka écru prostokątna z szeroka szydełkową koronką. W dwóch narożnikach po przekątnej umieszczony jest wzór składający się z dwóch kłosów zboża ustawionych w stosunku do siebie pod kątem prostym, kłosy przyozdobione motywem makówki i chabru; kłosy łączy rozetka imitująca niezapominajkę. Z rozetki na osi pionowej wychodzi w górę makówka i dzwonek skierowany do narożnika serwetki. W przeciwległych narożnikach po dwie małe kompozycje, które wyodrębniła twórczyni ze środkowej części większego wzoru. Całość obrąbiona szeroką ozdobną koronką szydełkową.
WYMIARY 43 cm × 49 cm, w tym szer. koronki 6,5 cm.
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Len écru, koronka z grubego kordonka écru – sześć rzędów słupków, narożniki z półsłupków. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, siateczka. Mulina w kolorach błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym.
WŁASNOŚĆ Grażyna Polan
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Główna kompozycja haftowana jest zaczerpnięta z wzornika Wzory haftu krajeńskiego, a ta z kolei jest zainspirowana przez Irenę Cichończyk z Więcborka. Haft krajeński jest wykonany w konwencji więcborskiej jego odmiany.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 2, 13.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 24.07.2020