Serwetka krajeńska prostokątna

Teresa Kuczerepa (1935-)

Serwetka krajeńska prostokątna

ROK WYKONANIA 2018

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 606 768 632

OPIS Serwetka biała, w zależności od jej ustawienia wzór znajduje się po lewej stronie dłuższego boku lub ciągnie się z krótszego boku po skosie w górę. Fantazyjny wzór, przy ustawieniu pionowym przedstawia leżący kos zboża przyozdobionym lilijkami z kostką, z jego podstawy wychodzą w górę rozgałęziające się i skręcone pędy i czepy passiflory zakończone trzema makówkami i dwiema lilijkami rozmieszczonymi niesymetrycznie. Brzeg serwety wykończony szeroką szydełkową koronką w kolorze indygo.

WYMIARY 45, 5 cm × 34 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Białe cienkie płótno bawełniane. Kordonek granatowy, błękitny i czarny (brzeg). Mulina niebieska, błękitna, indygo (zamiast granatowego), czarny. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, siateczka. Ścieg szydełkowy dziergany, słupki i ząbki.

WŁASNOŚĆ Teresa Kuczerepa

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41- 55.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020