Serweta krajeńska kwadratowa

Teresa Kuczerepa (1935-)

Serweta krajeńska kwadratowa

ROK WYKONANIA 2018

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 606 768 632

OPIS Serweta biała kwadratowa, zdobiona haftem krajeńskim. W narożnikach serwety znajdują się cztery jednakowe półokrągłe wzory. Każdy z wzorów przedstawia centralnie umieszczony motyw owocu granatu z parą pojedynczych kłosów po bokach, z których na końcach, na rozwidlonych pędach znajduje się para makówek. Motywy umieszczone na rozbudowanych rozgałęzieniach, pędach i czepach passiflory. Brzeg serwety wykończony szydełkową wąską koronką.

WYMIARY 88 cm × 88 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Białe cienkie płótno bawełniane. Wąska koronka na brzegu serwetki wykonana granatowym, błękitnym i czarnym kordonkiem; ścieg szydełkowy dziergany, półsłupki i ząbki. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, siateczka. Mulina niebieska, błękitna, indygo (zamiast granatowego), czarna.

WŁASNOŚĆ Teresa Kuczerepa

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Haft na serwecie posiada zarówno cechy haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej (kłosy z wierzchołkiem utworzonym przez czapy), jak i złotowskiej (ostro zakończony wierzchołek motywu owocu granatu).

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 31.07.2020