Teresa Kuczerepa (1935-)
ROK WYKONANIA 2018
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 606 768 632
OPIS Duża serweta kwadratowa z niebarwionego lnu; bogato zdobiona haftem krajeńskim i mereżkami. Centralnie umieszczony wzór przedstawia rozetę złożoną z środkowym motywem bratka, spomiędzy którego płatków koliście wychodzą na zewnątrz duże lilie oparte na rozgałęzionych pędach. Kompozycja jest obramowana kwadratową poczwórną mereżką białą i beżową; w kątach kwadratu mereżki snutki, tzw. pajączki. Bliżej brzegu umieszczona bogato ornamentowana galeria złożonych wzorów w kształcie czterech łączących się parabol. Tworzą je wszystkie znane motywy haftu krajeńskiego, z wyjątkiem chabra i tulipana. Brzegi serwety obramowane pojedynczą mereżką.
WYMIARY 145 cm × 144 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Surówka lniana. Kordonek biały i granatowy w mereżkach. Mulina niebieska, błękitna, granatowa i czarna. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek i siateczka. Ścieg snutkowy w narożnych ozdobnikach w formie tzw. pajączków.
WŁASNOŚĆ Teresa Kuczerepa
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Na serwecie umieszczony haft krajeński mieszanych odmian więcborskiej i złotowskiej opracowany przez Dorotę Angutek we wzorniku.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 31.07.2020