Jadwiga Angutek (1939-2018)
ROK WYKONANIA ok. 1990 r.
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT dorota.angutek@wp.pl, kom. 607 696 926
OPIS Serweta biała kwadratowa o regularnym brzegu podkreślonym białym wykończeniem dzierganym z ząbkami. Haft przedstawia dwa wzory umieszczone osiowo na białym płótnie, które są rozmieszczone symetrycznie na planie mniejszego i większego kwadratu. Mniejsze, wewnętrzne cztery kompozycje składają się z owocu granatu ozdobionego dzwonkami i parami makówek na końcach wydłużonych pędów i czepów passiflory. Większe, zewnętrzne kompozycje tworzą kłosy zboża, z których wychodzi niesymetrycznie fantazyjnie pięć makówek pnących się ku górze na falistych pędach, z pozostałych pędów zwisają makówki, lilijki z kostkami i dzwonki.
WYMIARY 94 cm × 94 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Na białym bawełnianym płótnie umieszczony haft ręczny, płaski prosty, niepodwlekany, wnętrze makówek i owocu granatu wypełnione siateczką wykonaną ściegiem przewlekanym, pędy wykonane sznureczkiem. Haft wykonany muliną w kolorach: błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym. Brzeg obrzucony szydełkiem białym kordonkiem ściegiem dzierganym z ząbkami.
USZKODZENIA, ZABIEGI KONSERWATORSKIE Na brzegu pojedynczy ubytek w tkaninie.
UWAGI Wzory pochodzą z roboczego wzornika Jadwigi Domańskiej wykonanymi ołówkiem na pergaminie (w zbiorach Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle n. Notecią).
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55, 87-88.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 14.07.2020