Serwetka krajeńska owalna

Aleksandra Banach (1952-)

Serwetka krajeńska owalna

ROK WYKONANIA ok. 1990

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 667 497 715

OPIS Serwetka biała owalna z faliście wyciętymi brzegami obrzuconymi niebieskim wykończeniem. Na krótszych brzegach duży wzór z centralnie umieszczonym motywem owocu granatu, z którego korony wychodzą na boki dwie pary listków z kostką po środku (imitacja ziaren owocu granatu). U dołu granatu kółko, z którego na boki wychodzą ślimakowato zwinięte pędy passiflory. Po bokach centralnego motywu symetrycznie umiejscowiono po jednym kłosie zboża przyozdobionego listkami z kostką w środku i z drugiej strony makówką. Na dłuższych brzegach serwetki umieszczono przeciwlegle dwie makówki rozchylające się na boki, zakończone na wierzchołkach lilijkami, zwisające w dół z pędów skręconych ślimakowato.

WYMIARY 56 cm × 36 cm

UŻYTE MATERIAŁY Płótno białe. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, wykonany muliną w kolorach błękitnym i niebieskim oraz sznureczkiem i siateczką w kolorze czarnym. Brzeg serwetki wykończony niebieskim kordonkiem ściegiem dzierganym, ścisłym, równoległym. Praca wykonana na wysokim tamborku.

WŁASNOŚĆ Aleksandra Banach

ZABIEGI KONSERWATORSKIE W dolnej części po lewej stronie pracy cerowanie rozdarcia białą nicią wykonane ok. 1995 r.

UWAGI Zdobienia serwetki zostały oparte na wzorach Zofii Cybulskiej, która miała znaczny wpływ na wykształcenie się więcborskiej odmiany haftu krajeńskiego. Do innowacyjnych rozwiązań należą czarne obwódki wnętrza komór kłosa i owocu granatu oraz czarne obwódki lilijek, dzwonków i niezapominajki, a także wyodrębnienie kostek jako autonomicznego detalu zdobniczego. Do rozwiązań, których już nie stosuje się w hafcie odmiany więcborskiej należą wypełnienie litym ściegiem płaskim wnętrza owocu granatu (zamiast siateczki) oraz przytwierdzanie krzyżykiem siateczki w makówkach.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 45-55.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 16.07.2020