Irena Cichończyk (1942-)
ROK WYKONANIA 2020
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 692 394 040
OPIS Zapaska w kształcie trapezu z naszytą kieszenią po prawej stronie. Dwie zakładki po bokach wszyte w pasek, którego przedłużeniem są troki rozszerzające się na końcach. Zapaska wykończona podwójnie złożoną i zszytą listwą z materiału, wzdłuż niej pojedyncza mereżka, analogiczne jest wykończenie kieszeni. Zdobienie haftem przedstawia dwa wzory w jednym szeregu: po środku owoc granatu z kłosami zboża odchodzącymi poziomo na boki, drugi wzór tworzą dwa jednakowe układy po bokach motywu granatu, każdy złożony z dwóch makówek skierowanych w dół na wygiętych pałąkowato na zewnątrz pędach passiflory, kompozycja zwieńczona dwiema krzyżującymi się lilijkami. Wzory bogato zdobione drobnymi dzwonkami, lilijkami, kostkami imitującymi ziarna owocu granatu oraz skręconymi pędami passiflory. Wzór z granatem umieszczony ponownie na kieszeni, a fragmenty kompozycji z makówkami usytuowane na końcach troków.
WYMIARY 50 cm × 62 cm; troki do wiązania każdy 68 cm
UŻYTE MATERIAŁY I TECHNIKA Płótno, niebieski kordonek, mulina błękitna, granatowa, niebieska i czarna. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek i siateczka utworzona przewlekaną nicią. Pojedyncze mereżki. Szycie krawieckie.
WŁASNOŚĆ Irena Cichończyk
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Wzory haftowane przedstawiają odmianę więcborską haftu krajeńskiego z wyjątkiem dzwonków ze środkiem zakończonym ostro, co jest typowe dla odmiany złotowskiej.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 2, 10.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55, 81-82.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 15.07.2020