Wzór krajeński na tamborku

Elżbieta Cybulska (1978-)

Wzór krajeński na tamborku

ROK WYKONANIA 2020

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 607 187 038

OPIS Na białej kanwie naciągniętej na tamborek niski centralnie umieszczona krajeńska złożona kompozycja hafciarska. U jej podstawy znajduje się duży motyw owocu granatu wsparty na rozetce, z której na boki wychodzą ślimakowato skręcone pędy i czepy passiflory. Poniżej niezapominajki dwa listki lilijki ze skierowanymi pionowo w dół czterema kostkami imitującymi ziarna owocu granatu. Nad owocem zwieńczenie w formie półkolistych linii schodzących się centralnie do dwóch drobnych makówek, które są przyozdobione lilijkami zebranymi na pętelkach. Po bokach centralnej osi kompozycji po dwa symetrycznie rozłożone w układzie pionowym kłosy zboża ozdobione dzwonkami.

WYMIARY śr. 23 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLORY Płótno bawełniane białe naciągnięte na tamborek niski. Haft płaski, sznureczek i nić przewlekana krzyżowo (siateczka). Mulina w kolorach błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym.

WŁASNOŚĆ Elżbieta Cybulska

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Kompozycja na płótnie autorstwa Ireny Cichończyk z Więcborka; pochodzi z wzornika opracowanego przez Dorotę Angutek. Twórczyni umieściła parę dodatkowych kłosów nad dolnymi kłosami.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 13.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 23.07.2020