Irena Cichończyk (1942-)
ROK WYKONANIA ok. 2000
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 692 394 040
OPIS Strój składa się z białej haftowanej bluzki i zapaski oraz jednolitej niebieskiej spódnicy. Bluzka z krótkimi rękawami, falbaną pod szyją, wpuszczana luźno w spódnicę, zapinana z tyłu na guziki. Zapaska krótka, na brzegach faliście zakończona, z zakładkami wpuszczonymi w pasek i trokami do wiązania w pasie. Spódnica błyszcząca, przymarszczana w pasie nawleczona na gumę w dwóch rzędach. Wzór na bluzce umieszczony pod szyją, poniżej kryzy i na rękawach. Kompozycja główna przedstawia motyw owocu granatu z dwoma kłosami zboża u dołu rozchylającymi się po skosie na boki, z kłosów wychylają się asymetrycznie umieszczone na skręconych pędach dwie makówki. Poniżej kompozycja ograniczona półkolem w formie sekwencji pętelek, z których przecięcia wychodzą w dół dzwonki i gałązki w formie „pazurków”. Na rękawach owoc granatu z wychylającymi się symetrycznie na boki czterema makówkami. Kompozycje z przewagą dwóch odmian błękitu i czerni. Wzór na zapasce przedstawia owoc granatu odmiennego kształtu niż na bluzce, z którego korony wychylają się cztery symetrycznie rozmieszczone makówki; po bokach dwa skośnie ustawione kłosy zboża, z kątów jego ząbków wychodzą dwie pary symetrycznie rozmieszczonych dzwonków. U dołu motywu biegną poziomo liczne, podwójne i pojedyncze, mocno poskręcane pędy passiflory zakończone czterema lilijkami. Wzór na zapasce z przewaga koloru ciemnoniebieskiego i granatowego oraz czarnego.
WYMIARY bluzka dł. 45 cm, szer. 43 cm (rękaw dł. 20,5 cm);
zapaska dł. 30cm, szer. 40 cm (troki 48 cm każdy);
spódnica dł. 40 cm, szer. 68 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA Bluzka cienkie płótno, zapaska z batystu, spódnica z syntetycznego atłasu. Szycie krawieckie. Haft płaski, prosty niepodwlekany, sznureczek i siateczka, mulina w kolorach błękitnym, czarnym, niebieskim i granatowym. Guziki perłowe, płaskie z dziurkami, guma fabryczna, tekstylna, wąska wpuszczona w pasek spódniczki.
WŁASNOŚĆ I SPOSÓB NABYCIA Dar Ireny Cichończyk w 2000 r. dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Na zapasce umieszczony wzór zaczerpnięty z roboczego wzornika Jadwigi Domańskiej. Wzory na bluzce i zapasce przedstawiają dwa różne autorskie opracowania jednakowego układu głównych motywów – I. Cichończyk i J. Domańskiej.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55, 81-82.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 15.07.2020