Anna Radecka (1960-)
ROK WYKONANIA ok. 2002
MIEJSCOWOŚĆ Witunia, gm. Więcbork
KONTAKT kom. 696 120 153
OPIS Serwetka duża w kształcie rombu, biała z haftem krajeńskim odmiany więcborskiej. W narożnikach krótszej strony serwetki umieszczone przeciwstawnie dwa jednakowe wzory: pionowo w górę wychodzą rozwidlające się dwa rozgałęzione pędy passiflory, z których zwisają swobodnie po jednej makówce i po dwa dzwonki. W narożnikach o kącie ostrym, wzdłuż brzegów serwetki umieszczono symetrycznie dwie gałązki pędów z licznymi lilijkami wychylonymi na zewnątrz. Brzeg serwetki ząbkowany do wewnątrz, obrąbiony w kolorze niebieskim.
WYMIARY 67 cm × 58 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Płótno bawełniane białe. Haft ręczny płaski niepodwlekany, sznureczek, siateczka i ścieg dziergany (brzeg). Mulina w kolorach błękitnym, niebieskim i czarnym.
WŁASNOŚĆ Anna Radecka
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKI
UWAGI Haft oparty na zasadach kompozycyjnych i formalnych haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej, poza niektórymi pędami passiflory – jest to nieprawidłowy element zaczerpnięty z roboczego wzornika Bożeny Radzikowskiej z Bud koło Jastrowia pozostawionego w Muzeum Ziemi Złotowskiej, który skopiowały hafciarki z Więcborka. Niebieska siateczka makówek kolorystycznie odpowiada haftowi odmiany złotowskiej, a przeszyte krzyżykiem na przecięciach nitek są wzorowane na hafcie kaszubskim, co także jest nietypowe dla haftu krajeńskiego.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020