Aleksandra Banach (1952-)
ROK WYKONANIA ok. 2016
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 667 497 715
OPIS Serwetka lniana, beżowa w kształcie małego prostokąta. Zdobiona symetrycznie dwiema jednakowymi kompozycjami na przeciwległych, krótszych brzegach. Kompozycja przedstawia w centrum owoc granatu z wychodzącymi na boki z kącików korony dwiema parami listków z kostką w środku (imitujących lilijkę); dalej po bokach symetrycznie dwa kłosy zboża zakończone makówkami z lilijkami wychodzącymi z wierzchołków kłosów długimi pędami passiflory skręconymi ślimakowato. Charakterystyczne jest wyprowadzenie asymetrycznie z kącików ząbków kłosów listków z kostką i makówki. Wykończona na brzegach pojedynczą mereżką z ukształtowanymi ściegiem snutkowym kwiatkami w narożnikach tkaniny.
WYMIARY 47 cm × 38 cm
UŻYTE MATERIAŁY Surowy len, mulina w kolorach błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym. Mereżka pojedyncza obrzucona muliną, w narożnikach pojedyncze białe snutki.
WŁASNOŚĆ Aleksandra Banach
ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 15.07.2020