Serwetka krajeńska owalna

Jadwiga Angutek (1939-2018)

Serwetka krajeńska owalna

ROK WYKONANIA ok. 1997

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT dorota.angutek@wp.pl, kom. 607 696 926

OPIS Serwetka biała owalna o nieregularnym kształcie. Haft przedstawia dwa rodzaje symetrycznie i przeciwstawnie umieszczonych wzorów: na krańcach dłuższych serwetki kompozycje są bogatsze, na krótszych skromniejsze. Bardziej złożone kompozycje przedstawiają centralnie umieszczony owoc granatu z symetrycznie rozwidlonymi na boki dwoma kłosami zboża. Kłosy wspierają się na podwójnych pędach passiflory wychodzących z podstawy owocu granatu. Pędy u podstawy motywu granatu rozdziela niezapominajka (kółko), z którego następnie „zwisa” lilijka, wokół której rozrzucona są cztery kostki imitujące ziarna owocu granatu. Owoc granatu jest przyozdobiony w jego górnej i środkowej części dwiema parami różniących się kształtem dzwonków, które rozdzielają na osi pionowej dwie niebieskie kostki, analogicznie jak u dołu kompozycji. Całość układu jest przyozdobiona krótkimi, zakręconymi ślimakowato pędami. Faliście wycięte brzegi serwetki są podkreślone niebieskim wykończeniem. Kompozycja druga składa się z dwóch makówek zwisających rozbieżnie na boki z pędów skręconych ślimakowato. Makówki są zakończone na wierzchołkach pojedynczymi lilijkami. U dołu wzoru, z pędów rozchodzą się na boki dwa dzwonki.

Wymiary 55 cm × 31,5 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Na białym bawełnianym materiale o splocie imitującym tkaninę lnianą umieszczony haft ręczny, płaski prosty, wykonany muliną w kolorach: błękitnym, niebieskim, granatowym. Pędy i czepy, tzw. wąsy, wykonany sznureczkiem w kolorze czarnym. Wnętrze owocu granatu i makówek wypełnione siateczką, ściegiem przewlekanym. Brzeg obrzucony ręcznie niebieskim kordonkiem, ścisłym ściegiem dzierganym równoległym.

SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Doroty Angutek dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku w 2020 r.

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Haft utrzymany w kanonie haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej na co wskazują m.in. zastosowane trzy odmiany koloru niebieskiego (a nie dwa, tak jak w odmianie złotowskiej), brak wierzchołków w motywie kłosa i owocu granatu, zaokrąglone środki dzwonków. Dwa nietypowe dla kanonu haftu krajeńskiego kształtem dzwonki wychodzące z owocu granatu były stosowane dawniej przed ujednoliceniem formy motywów krajeńskich.

BIBLIOGRAFIA D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 45-55, 87-88.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 14.07.2020