Anna Radecka (1960-)
ROK WYKONANIA ok. 2005
MIEJSCOWOŚĆ Witunia
KONTAKT kom. 696 120 153
OPIS Serwetka owalna biała ornamentowana haftem krajeńskim. Wzór składa się z dwóch rzędów makówek, po trzy na dole i u góry serwetki, makówki rzędami ustawione do siebie przeciwstawnie. Makówki zwieńczone są lilijkami, opierają się na rozwidlonych skręconych pędach. Brzeg serwetki jest obrąbiony ściegiem dzierganym w kolorze granatowym.
WYMIARY 25,5 cm × 19 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Płótno bawełniane białe. Haft ręczny płaski prosty niepodwlekany, sznureczek, siateczka i ścieg dziergany (brzeg). Mulina w kolorach błękitnym niebieskim granatowym (brzeg) i czarnym.
WŁASNOŚĆ Anna Radecka
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Cechą szczególna jest wnętrze jednej makówki, której siateczka jest przytwierdzona do tkaniny błękitnym krzyżykiem, co nie jest zgodne ze stylem haftu krajeńskiego, lecz należy do cech haftów kaszubskich. Forma pozostałych makówek jest zgodna z kanonem haftu krajeńskiego.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020