Serwetka krajeńska okrągła

Kazimiera Chyła (1924-2012)

Serwetka krajeńska okrągła

ROK WYKONANIA ok. 1997

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

OPIS Serwetka biała okrągła z faliście zakończonymi brzegami w kolorze granatowym. U dołu tkaniny umieszczony ornament w formie dwóch wygiętych na boki makówek z lilijkami i dzwonków zwisających z rozgałęzionych i skręconych ślimakowato pędów zebranych u dołu, jak w bukiecie. Wzdłuż brzegów serwetki cztery symetrycznie rozłożone na obwodzie koła dzwonki osadzone na krótkich gałązkach (pędach).

WYMIARY śr. 19 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA Płótno bawełniane białe. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, brzeg obdziergany, siateczka, ścieg krzyżykowy. Mulina błękitna, niebieska, granatowa, czarna, granatowy kordonek.

WŁASNOŚĆ Ryszard Chyła, Ślesin

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Kazimiera Chyła była pod względem technicznego kunsztu najbardziej uzdolnioną hafciarką pośród twórczyń z Więcborka. Haft zawiera elementy obcej proweniencji: przytwierdzona krzyżykiem do materiału siateczkę komór makówki i owocu granatu to wpływy kaszubskie; część pędów jest pogrubionych, to forma zaczerpnięta z projektów Bożeny Radzikowskiej z Bud koło Jastrowia.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 85-86 .
D. Angutek, Haft krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona, [w:] red. K. Krzanik-Dworanowska, J. Skiera, Haft krajeński – tradycja ludowa i tradycja wytworzona, Złotów 2018: Muzeum Ziemi Złotowskiej, s. 20-21.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 27.07.2020