Serwetka krajeńska kwadratowa z frędzlami

Aleksandra Banach (1952-)

Serwetka krajeńska kwadratowa z frędzlami

ROK WYKONANIA 2020

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 667 497 715

OPIS Serwetka duża kwadratowa zdobiona haftem krajeńskim odmiany więcborskiej umieszczonym na tkaninie lnianej beżowej. Kompozycja składa się z dwóch rodzajów wzorów rozmieszczonych na planie dwóch przecinających się kwadratów. Wzór powtarzający się w czterech narożnikach, bardziej rozbudowany składa się na głównej osi pionowej z makówki i powyżej niej kłosa zboża, z którego wychylają się trzy dzwonki. U podstawy kompozycji znajduje się niezapominajka z dzwonkiem oraz pędy i czepy passiflory. Z pędów po skosie na zewnątrz skierowane po bokach kłosy zboża, z których zwisają chaber i makówka. W kątach planu kwadratu ustawionego w poprzek kątów planu kwadratu podstawowego znajdują się po dwa rozwidlone kłosy „spięte” u dołu niezapominajką. Brzegi serwety zakończone frędzlami u nasady obrzuconymi ściegiem mereżkowym. Na odwrotnej stronie serwetki taśma z wyszytym imieniem i nazwiskiem twórczyni.

WYMIARY 66 cm × 66 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA Len beżowy, frędzle wyprowadzone z osnowy materiału, wiązane w supełki; brzeg, z którego wychodzą frędzle zakończony ściegiem mereżkowy. Haft wykonany muliną w tonacjach niebieskich, płaski prosty, niepodwlekany, czarne elementy wykonane sznureczkiem i nicią przewlekaną na krzyż.

WŁASNOŚĆ I SPOSÓB NABYCIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Dar Aleksandry Banach w 2020 r.

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Podstawowa kompozycja haftowana została zaczerpnięta z wzornika haftów krajeńskich.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 13.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 15.07.2020