Para diabłów/kaduków

Józef Walczak (1947-)

Para diabłów/kaduków

ROK WYKONANIA 2020

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 605 189 950

OPIS Alegoryczna rzeźba drewniana przedstawiająca dwa diabły/kaduki, z których stojący dźwiga drugiego na rękach. Diabeł stojący w długiej szacie w kolorach płomieni ognia, drugi w błękitnych spodniach i zielonym kubraku, wąsaty w prawej ręce trzyma trójnóg przypominający kurzy pazur. Rzeźba jest alegorią ludzkiego pijaństwa – kaduki posiadają cechy ludzkie, będąc jednocześnie złymi duchami są przyczyną pijaństwa chłopów. Rzeźba umieszczona na drewnianej zielono malowanej półokrągłej podstawie, na której twórca namalował płomienie piekielne. Rzeźba sygnowana nazwiskiem twórcy i datą wykonania na spodniej części podstawy.

WYMIARY 26,5 cm × 12,5 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Rzeźba wycinana dłutem w drewnie lipowym, malowana lakierem i farbami, starta papierem ściernym na kantach. Kolorystyka w opisie.

WŁASNOŚĆ Józef Walczak

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Nazwa „kaduk” pochodzi z gwar krajniackich i oznacza diabła o cechach ludzkich.

BIBLIOGRAFIA D. Angutek, Nieznane diabły krajeńskie: Koszel (Jancyp), Tokiel i Cypryl. Rekonstrukcja etymologiczna i kosmogoniczna podania ludowego z pogranicznego regionu Krajny, „Etnografia Polska” 2017, t. 59, z, 1-2, s. 225-240.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 7.08.2020