Zofia Cybulska (1912-2006)
ROK WYKONANIA 1980
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT dorota.angutek@wp.pl, kom. 607 696 926
OPIS Obraz haftowany na surowej tkaninie lnianej, przedstawia wzór kaszubski szkoły tucholskiej. U podstawy kompozycja składa się dużego owocu granatu, z którego brzegów wychodzą i wiją się w górę pędy, tworząc kształt dwuczęściowego wazonu. Na zwieńczeniu tulipan, z pędów, na boki i do wnętrza kompozycji skierowane są motywy tulipanów, pszczół, słoneczek i innych form typowych dla haftu tucholskiego. W dolnym lewym narożniku wyhaftowane imię i nazwisko autorki kompozycji i wykonawczyni pracy. Na odwrocie data i dedykacja Z. Cybulskiej.
WYMIARY 49 cm × 37 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Len surówka, mulina, drewno, metal, płyta pilśniowa. Obramowanie drewniane lakierowane, zawieszka stalowa. Mulina zielona, odcienie brązu, pomarańczowego i żółtego. Haft płaski, sznureczek i krzyżyk (nić pojedyncza wysnuta z ze splotów mulin). Obraz na odwrocie zabezpieczony płyta pilśniową, nieoszklony.
WŁASNOŚĆ, SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Zofii Cybulskiej dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku w 1980 r.
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE Obraz ma liczne przebarwienia, jest wypłowiały; wymaga oszklenia i zmiany miejsca ekspozycji na stanowisko chroniące od promieniami słonecznymi.
UWAGI Zofia Cybulska interesowała się zdobnictwem Pomorza i Wielkopolski. Ponieważ w młodości uczyła się haftu cieniowanego do wyszywania ściegiem płaskim, stosowała pojedyncze nici ze splotu muliny, co dawało efekt misterności i wypukłości tego ściegu. Przedstawionej kompozycji tucholskiej nie należy mylić z haftem borowiackim, który m.in. nie ma w składzie zieleni często zastępowanej kolorem popielatym.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-53, 77-78.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 10.08.2020