Obraz kaszubski szkoły puckiej

Zofia Cybulska (1912-2006)

Obraz kaszubski szkoły puckiej

ROK WYKONANIA 1980

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT dorota.angutek@wp.pl, kom. 607 696 926

OPIS Obraz haftowany na surowej tkaninie lnianej, w ramie drewnianej, przedstawiający wzór kaszubski szkoły puckiej. Kompozycja przedstawia trzy pary pionowo ustawionych niebiesko-granatowych fal, na zwieńczeniu których znajduje się tulipan, obok mikołajki nadmorskie oraz inne drobne motywy typowe dla wybrzeża Bałtyku, m.in. para brązowych sieci na zewnątrz fal układających się wzdłuż ich pionowych osi. W dolnym lewym narożniku wyhaftowane imię i nazwisko autorki kompozycji i wykonawczyni pracy. Na odwrocie data i dedykacja Z. Cybulskiej dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.

WYMIARY 51 cm × 37 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Len surówka, mulina, drewno, metal, płyta pilśniowa. Obramowanie drewniane lakierowane, zawieszka stalowa. Obraz nieoszklony. Haft atłaskowy podwlekany (nić pojedyncza wysnuta z ze splotów mulin), sznureczek i krzyżyk. Mulina niebieska, granatowa, błękitna, zielona, brązowa, pomarańczowa i żółta. Obraz na odwrocie zabezpieczony płyta pilśniową.

WŁASNOŚĆ, SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Zofii Cybulskiej dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku w 1980 r.

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE Obraz ma liczne przebarwienia, rdzawe duże plamy. Wymaga konserwacji, oszklenia i zmiany miejsca ekspozycji na stanowisko chroniące od promieni słonecznych.

UWAGI Zofia Cybulska interesowała się zdobnictwem Pomorza i Wielkopolski. Ponieważ w młodości uczyła się haftu cieniowanego do wyszywania ściegiem płaskim stosowała pojedyncze nici ze splotu muliny, co dawało efekt misterności i wypukłości tego ściegu.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-53, 77-78.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 20.07.2020