Irena Cichończyk (1942-)

ROK WYKONANIA 2016
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 692 394 040
OPIS Krawat biały, gładki ze szlufkami do podtrzymywania węższej części spodniej. Wierzchnia część krawatu ozdobiona haftowanym wzorem pionowym przedstawiającym cztery makówki w odmiennych tonacjach granatowej, niebieskiej i błękitnej. Makówki zakończone na wierzchołkach lilijkami, przyozdobione i rozdzielone dzwonkami zwisającymi z krzyżujących się pędów passiflory. Komory makówek obwiedzione błękitnym konturem.
WYMIARY 90 cm × 5,5 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA Krawat z białego poliestru, produkcji fabrycznej. Haft płaski prosty, siateczka i sznureczek. Mulina w kolorach błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym.
WŁASNOŚĆ I SPOSÓB NABYCIA Dar Ireny Cichończyk w 2016 r. dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Kompozycja haftowana o cechach fantazyjnego rękodzieła artystycznego, ale oparta na motywach ludowego haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej i złotowskiej (dzwonki).
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 15.07.2020
