Krajeńska kapela ludowa

Józef Walczak (1947-)

Krajeńska kapela ludowa

ROK WYKONANIA ok. 2008

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 605 189 950

OPIS Grupa trzech figur w krajeńskich strojach ludowych: pieśniarka i dwaj grajkowie grający na fujarce i harmonii. Flecista bez zarostu, harmonista wąsaty i brodaty. Męskie postacie w czarnych kapeluszach z czerwonymi otokami i muszkami pod brodą, w białych koszulach, niebieskich kamizelach i spodniach oraz czarnych butach. Flecista przepasany czerwoną szarfą. Pieśniarka w niebieskiej chustce wiązanej pod brodą, spódnicy czerwonej oraz białej bluzce i zapasce, które są zdobione motywami haftu krajeńskiego: makówkami i kłosami zboża.

WYMIARY pieśniarka 148 cm × 24 cm; harmonista 141 cm × 31 cm; flecista 157 cm × 26 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Drewno lipowe, figury formowane dłutem, malowane farbą w kolorach granatowym, niebieskim, białym, czarnym, czerwonym i cielistym.

WŁASNOŚĆ Dar Józefa Walczaka dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku ok. 2008 r.

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Strój krajeński rekonstruowany intuicyjnie przez animatorów kultury bez konsultacji etnograficznej – odbiega od ludowych strojów krajniackich z XIX i pocz. XX w.

BIBLIOGRAFIA D. Angutek, Przebieg i stan badań nad strojami krajniackimi z okresu od XIX do XXI wieku, w: Atlas polskich strojów ludowych, t. 50, red. A.W. Brzezińska, A. Paprot-Wielopolska, Wrocław 2020: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze (w druku).

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 10.08.2020