Zenon Radecki (1958-)
ROK WYKONANIA ok. 2008
MIEJSCOWOŚĆ Witunia, gm. Więcbork
KONTAKT Anna Radecka, kom. 696 120 153
OPIS Herb umieszczony na drewnianej owalnej płycie w kształcie tarczy, naturalnego koloru pomalowanej matowym lakierem. Prawie całą powierzchnię tarczy wypełnia herb Sulima przedstawiający głowę rycerza w przyłbicy z koroną, którą wieńczy do połowy widoczny czarny orzeł z rozłożonymi skrzydłami, a ponad nim z hełmu w górę wychodzą trzy pióropusze; po bokach wiją się fantazyjne ornamenty imitujące pióra i liście akantu (?). Poniżej przedstawiająca w małej tarczy wyobrażenie analogicznego orła na złotym tle; w dolnej połowie małej tarczy trzy heraldyczne symbole: popielate prostokąty oznaczające kamienie umieszczone na czerwonym tle. Na odwrocie zagłębienie z poprzecznym prętem służące do powieszenia herbu.
WYMIARY 58 cm × 41 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Sklejka malowana w kolorach złotym, czerwonym, czarnym, fioletowymi niebieskim i popielatym. Wycięta dłutem i ostrym nożem, naklejona w kilku warstwach, co tworzy rodzaj przestrzennej płaskorzeźby. Drewno tarczy naturalne pokryte bezbarwnym matowym lakierem. Metalowy krótki pręt.
WŁASNOŚĆ Zenon Radecki
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE Brak napisu z nazwą herbu i rodu – odkleił się lub został utrącony.
UWAGI Zenon Radecki, z wykształcenia historyk, specjalizuje się m.in. w wytwarzaniu historycznych herbów rodowych, miejskich i godeł państwa polskiego, których kolekcja obejmuje ponad 100 egzemplarzy.
BIBLIOGRAFIA
B. Możejko, S. Szybkowski, B. Śliwiński, Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, Gdańsk: WiM, 2003.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 5.08.2020