Mirosława Szydeł (1963-)
ROK WYKONANIA 2020
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
OPIS Para białych niemowlęcych bucików z paskiem w kostce, wykonanych na szydełku, zapinanych na guzik, zdobionych haftem krajeńskim. Haftowany wzór przedstawia makówkę zwieńczoną dzwonkiem, a u podstawy znajduje się rozetka zakończona skierowaną w dół lilijką. Z niezapominajki (rozetka) wychodzą symetrycznie na boki, oparte na zakręconych w górę podwójnych pędach passiflory dwa motywy kłosa zboża.
WYMIARY dł. 10 cm, wys. 6,5 cm, szer. 4,5 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Włóczka biała syntetyczna. Ścieg szydełkowy stanowią półsłupki, słupki i łańcuszek. Haft ręczny płaski i sznureczek wykonany mulina w kolorach błękitnym, niebieskimi granatowym. Zapięcie na niebieskie fabryczne guziki. Środek bucików wyściełany wszytym ręcznie miękkim materiałem bawełnianym.
WŁASNOŚĆ Mirosława Szydeł
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Kompozycja haftowana jest dziełem twórczyni i jest utrzymana w zgodzie ze stylem i zasadami haftu krajeńskiego. Błękitny kolor siateczki i pędów, jak w hafcie krajeńskim odmiany złotowskiej.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 1, 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 35-40, 49-53.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 29.07.2020