Teresa Kuczerepa (1935-)
ROK WYKONANIA 2017
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 606 768 632
OPIS Chusta biała zdobiona haftem krajeńskim wzdłuż jej brzegów, obrąbiona koronką szydełkową z wiązanymi frędzlami. W narożnikach chusty cztery jednakowe wzory przedstawiające parę makówek spojone po środku kółkiem, z którego zwisa w kierunku narożnika lilijka. Dalej między narożnikami brzegi ornamentowane powtarzającą się symetrycznie kombinacją kłosa i makówki połączonych kółkiem, rozdziela je symetryczny układ trzech lilijek spojonych kółkiem. Wszystkie wzory wzbogacone pędami i czepami passiflory. Brzeg serwety wykończony szeroką szydełkową koronką z łańcuszków w formie rybiej łuski. Do niej na całym obwodzie chusty przywiązane frędzle wykonane z łączonych nitek muliny w kolorach użytych do wyhaftowanych wzorów krajeńskich.
WYMIARY 94 cm × 92 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Biała cienka, miękka tkanina syntetyczna fabryczna. Kordonek błękitny i niebieski (koronka); ścieg szydełkowy dziergany i łańcuszek. Mulina niebieska, błękitna, indygo, granatowa, czarna. Haft ręczny płaski prosty niepodwlekany, sznureczek, siateczka. Frędzle wiązane na supełki wykonane z muliny.
WŁASNOŚĆ Teresa Kuczerepa
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Twórczyni za wykonaną chustę otrzymała Grand Prix w Makowie Podhalańskim na imprezie „Babie Lato 2017”. Motyw owocu granatu oparty na złotowskim motywie opracowanym przez Martę Pierzyńską ze Złotowa w latach 70. XX wieku. Kłos zboża zakończony nietypowo, rozwiązanie stosowane przez Zofię Cybulska i Irenę Cichończyk z Więcborka.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, opis, plansza 1, 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020