Teresa Kuczerepa (1935-)
ROK WYKONANIA ok. 2003
KONTAKT kom. 606 768 632
OPIS Serwetka biała w kształcie rombu. Haft przedstawia symetrycznie umieszczone na białym płótnie dwie pary jednakowych prostych wzorów, które parami są ułożone naprzeciw siebie. W ostrych kątach serwetki są umieszczone lilijki z kostkami na krzyżujących się pędach, z nich w szeregu, wzdłuż brzegów, po dwie pary makówek zakończonych lilijkami. W rozwartych kątach tkaniny umieszczony u podstawy kaszubski motyw bratka z wkomponowanymi krajeńskimi lilijkami; podobnie jak w ostrych kątach serwetki z głównego motywu ciągną się wzdłuż brzegów po dwie szeregowo ustawione makówki. Brzeg z ząbkowanymi wcięciami, podkreślony niebieskim ściegiem.
WYMIARY 54 cm x 71 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Na białym bawełnianym materiale umieszczony haft ręczny, płaski prosty, niepodwlekany, wykonany muliną w kolorach: błękitnym, niebieskim i czarnym; pędy wykonane czarnym sznureczkiem. Wnętrze owocu granatu i makówek wypełnione siateczką wykonaną ściegiem przewlekanym. Brzeg obdziergany ręcznie ściegiem równoległym, niebieskim kordonkiem.
SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Teresy Kuczerepy dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku ok. 2003 r.
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Praca powstała w ramach zespołowego zadania członkiń koła hafciarskiego „Igłą Malowane” działającym przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku, na rzecz powiększenia zbiorów haftu krajeńskiego. Wszystkie hafciarki z koła wyszywały na takim samym wykroju, który przygotowała instruktor Brygida Fertykowska. Większość tych prac zaginęła, zachowała się jeszcze inna tkanina Jadwigi Angutek.
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 14.07.2020