Teresa Kuczerepa (1935-)
ROK WYKONANIA 2018
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT kom. 606 768 632
OPIS Dwie serwetki białe, prostokątne, różnej wielkości, zdobione fantazyjnymi wzorami na motywach zaczerpniętych z ludowego haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej. Na większej serwetce znajdują się jednakowe dwa rozbudowane wzory w formie półkola, które razem tworzą w przybliżeniu obwód koła, jego linia jest nieregularna i lekko spłaszczona. Każdy z wzorów składa się z centralnie umieszczonego dużego motywu kłosa zboża w kolorze granatowy. Z jego podstawy symetrycznie wychodzi na podwójnych pędach passiflory para kłosów mniejszych niebieskich, po jednym z każdej strony. Dalej z kłosów mniejszych na wyciągniętych w górę, wielokrotnie rozgałęzionych pędach i czepach umieszczone niesymetrycznie liczne motywy lilijek i po dwie makówek. Mniejsza serwetka zdobiona wzorem, który stanowi zredukowaną i nieco zmienioną połowę podstawowego wzoru z dużej serwetki – na podwójnych pędach passiflory oparty podstawą granatowy kłos zboża, z którego wyciągnięte są ku górze pędy i czepy, po skosie, ze zwisającą lilijką i dwiema makówkami. Brzegi obu serwetek są obrąbione szydełkiem w formie szerokiej koronki.
WYMIARY duża serwetka 61 cm × 52 cm; mała serwetka 41 cm × 24 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Cienkie płótno bawełniane białe. Kordonek w kolorze indygo (brzeg). Ścieg szydełkowy dziergany, słupki i ząbki. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek i siateczka. Mulina granatowa, niebieska, błękitna i czarna.
WŁASNOŚĆ Teresa Kuczerepa
MIEJSCE PRZECHOWYWANIA Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI
BIBLIOGRAFIA
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansza 2.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-55.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 30.07.2020