Bieżnik krajeński haftowany biały

Irena Cichończyk (1942-)

Bieżnik krajeński haftowany biały

ROK WYKONANIA 2003

MIEJSCOWOŚĆ Więcbork

KONTAKT kom. 692 394 040

OPIS Bieżnik biały lniany z centralnie umieszczonym na osi poziomej raportem wzoru opartego na zdobieniu podstawowego obiektu (ze Skica/Kobylnika z ok. 1910 r.), na którym wyrosła złotowska i więcborska odmiana haftu krajeńskiego. Element podstawowy raportu przedstawia układ owocu granatu i kłosów skierowanych w dół, z których po bokach zwisają pojedyncze makówki; motywy są połączone pędami i czepami passiflory. Układ ten powtarza się rytmicznie w dół i w górę, tworząc falistą taśmę zdobniczą. Brzeg bieżnika falisty, obrzucony niebieskim kordonkiem, ściegiem dzierganym, ścisłym, równoległym, od wewnątrz podkreślony granatowym konturem. W prawym dolnym narożniku wyszyty błękitną nicią napis: „I «Powroty» 2003 WIĘCBORK”.

WYMIARY 47 cm × 114 cm

UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLOR Len biały. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, siateczka. Mulina błękitna, niebieska, granatowa, czarna. Obrzucenie ściegiem dzierganym; kontury wykonane sznureczkiem czarnym.

WŁASNOŚĆ, SPOSÓB I ROK NABYCIA Dar Piotra Pankanina z Więcborka dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku w 2020 r.

USZKODZENIA I ZABIEGI KONSERWATORSKIE

UWAGI Twórczyni zastosowała nieco zmodyfikowaną kolorystykę, przestawiając kolejność kolorów w owocu granatu od jasnych na zewnątrz do ciemnych barw wewnątrz i dodała niebieski kolor – w oryginale występuje tylko granatowy, błękitny i czarny, bez niebieskiego, a siateczka jest błękitna Podobnie komory owoców i kłosa twórczyni podkreśliła ciemnym konturem – typowa cecha dla haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej. Kształt motywów i ich kombinacja są bardzo wiernie odwzorowane. Serwetka jest dowodem na przeniesienie i opieranie się na wzornictwie ze Skica/Kobylnika jako podstawie rozwoju więcborskiej odmiany haftu krajeńskiego.

BIBLIOGRAFIA
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 41-44.

KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 22.08.2020