Jadwiga Angutek (1939-2018)
ROK WYKONANIA ok. 2005
MIEJSCOWOŚĆ Więcbork
KONTAKT dorota.angutek@wp.pl, kom. 607 696 926
OPIS Kryza okrągła lniana biała, brzegi regularne wycięte faliście. Okrągła dziurka po środku do umieszczania bukietów z lawendy i innych ziół. Między brzegiem a dziurką cztery powtarzające się motywy makówek rozmieszczonych symetrycznie na planie krzyża greckiego, połączonych wygiętymi do środka serwetki pędami tworzącymi kontur krzyża. Na końcach pędów znajdują się dzwonki. Brzeg kryzy i dziurka obrąbione nicią w kolorze granatowym. Kolorystyka i forma motywów typowa dla więcborskiej odmiany haftu krajeńskiego.
WYMIARY śr. 14 cm
UŻYTE MATERIAŁY, TECHNIKA, KOLORYSTYKA Len biały. Mulina i kordonek w kolorach błękitnym, niebieskim, granatowym i czarnym. Haft ręczny płaski prosty, niepodwlekany, sznureczek, siateczka.
WŁASNOŚĆ Dorota Angutek, Zielona Góra
USZKODZENIA, ZABIEGI KONSERWATORSKIE
UWAGI Pomysł na kryzę pochodzi od J. Angutek, która interesowała się ekologicznymi środkami czystości m.in. do wypłaszania owadów z domostwa. Wzór haftowany zaczerpnięty przez twórczynię z kompozycji umieszczonych we wzorniku haftu borowiackiego.
BIBLIOGRAFIA
Wzory haftu kaszubskiego. Szkoła borowiacka. Szkoła tucholska, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku, Gdańsk 2007, plansza 3.
D. Angutek [oprac.], Wzory haftu krajeńskiego ze Złotowa i Więcborka [tzw. wzornik], Złotów 2019: Muzeum Ziemi Złotowskiej, plansze 2, 11.
D. Angutek, Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja, Więcbork 2019: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, s. 45-55, 87-88.
KARTĘ WYKONAŁA Dorota Angutek, 15.07.2020